Süper besinler

besin

Süper Besinler 

A-) Enfeksiyonla mücadele edenler 
1-) MANTAR :
Yenilebilir mantarlar, beyaz kan hücresi üretimini arttırarak vücudun enfeksiyonla mücadele kabiliyetini geliştiren selenyum ve (güneş ışığında yetiştirildikleri sürece) bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynayan D vitamini açısından zengin bir besin kaynağı.
2-) HAVUÇ  :
Vücudunuzun enfeksiyonla mücadelesinde yardımcı olan A vitamini içeren havuç, gözlerinizin sağlığı için de önemli bir besin.
3-) ISPANAK  :
Bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşmaya yönlendiren B vitamini, riboflavin ve folat kaynağı. Avustralya’da yapılan bir çalışma, bakteri ve mayanın, bağışıklık hücrelerini tetikleyerek enfeksiyonu tanıması ve savaşması için yan ürünler yaratan B vitaminini sentezlediğini buldu.

B-) Kan şekerini düzenleyenler 
1-) YABAN MERSİNİ :
İngiliz Tıbbi Dergisi (BMJ), yaban mersini tüketen yetişkinlerin tip 2 diyabet riskinin diğerlerine göre yüzde 26 daha düşük olduğunu ortaya koydu.
2-) MERCİMEK :
Kan şekeri seviyesindeki yükselişi, karbonhidratları kandaki glukoza dönüştürme sürecini yavaşlatan lif açısından oldukça zengin. Doyurucu bir yemek için mercimekleri salataya ilave edin.
3-) TARÇIN :
Günde yarım çay kaşığı tarçın, hücreleri insülin için daha hassas hale getiriyor. Bu da baharatın glukoz kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olan polifenol bileşikleri sayesinde gerçekleşiyor.

C-) Eklem ağrılarını azaltanlar
1-) BROKOLİ :
Brokoli tüketimi sırasında alınan sülforafanın, ağrılı eklem tahribatına sebep olan enzimleri yok ettiği belirtiliyor. Brokoli ayrıca romatoid artiriti (iltihaplı romatizma) önlemeye yardımcı olan C vitamini açısından zengin bir besin kaynağı.
2-) YEŞİL ÇAY :
Case Western Reserve Üniversitesi araştırmacılar, yeşil çayda antioksidan olarak epigallocatechin gallate’in, eklem hasarını teşvik eden enzim aktivitesini engelleyebileceğini keşfetti.
3-) SOMON :
Zengin bir omega-3 kaynağı. Araştırmalar, romatoid artriti önlemeye ve halihazırda sahip olduğu insanlardaki ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

D-) Yaraları iyileştirenler
1-) TATLI PATATES :

Önerilen A vitamini değerinin neredeyse altı katı olan tatlı patates yemek, yaranın iyileşmesinde enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir.
2-) KAJU :
Bu kuruyemiş ise yaraların iyileşmesi için hayati önem taşıyan çinko içerir. Çinko deri yaralarına sonrasında yaşanan iltihaplanmayı azaltıp cilt hücrelerinin protein üretimini hızlandırmaya yardımcı oluyor.
3-) KIRMIZI DOLMALIK BİBER :
Özellikle yaraları iyileştirmede etkili C vitaminiyle dolu.

E-) Karaciğer sağlığını koruyanlar
1-) YUMURTA :

Karaciğer doğal olarak kolin üretir, fakat bazı insanların genetik yapısı fazlasına ihtiyaç duydukları halde kolin üretiminde yetersiz olabilir. Yumurtanın sarısındaki kolin bu ihtiyacınızı giderebilir. Bu konuda zengin diğer besinler mandıra ürünleri, balık, yer fıstığı ve tavuk.
2-) BREZİLYA CEVİZİ :
Sadece bir ya da iki Brezilya cevizi, karaciğer sağlığı için hayati önem taşıyan günlük selenyum miktarının fazlasını salgılar.
3-) BRÜKSEL LAHANASI :
Bu turp gillere özgü sebze, karaciğer için koruyucu etkileri olan sülforafan kaynağı.

F-) Enfeksiyonu hafifletenler 
1-) EKŞİ VİŞNE SUYU :
Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi araştırmacıları, üç hafta boyunca günde iki bardak ekşi vişne suyu içen kadınların yapay meyve suyu içenlere göre enfeksiyonunda önemli ölçüde azalma olduğunu tespit etti.
2-) PATLICAN :
Patlıcan gibi mor ve mavi gıdalar, iltihaplanmayı azaltmak için önerilen antioksidanlardan antosiyaninlerden renk alır. Patlıcan, her 100 gramında 75 miligramla antisiyonin açısından zengindir.
3-) CEVİZ :
İçindeki antioksidan polifenol bileşiklerinin, beyin hücrelerindeki enfeksiyon tahribatını azaltabildiğini, potansiyel olarak bilişsel zayıflamayı düşürebildiği ortaya çıktı. Cevizi tek başına veya yoğurda ekleyerek tüketin.

G-) Kanseri önleyenler
1-) LAHANA :
Bu sebze kanser hücreleriyle savaşan glukozinotlar içerir.
2-) SARIMSAK :
40 binden fazla kadın üzerinde yapılan bir araştırma, sarımsağı diğerlerinde göre iki kat fazla yiyenlerde kolon kanserine yakalanma oranının daha az olduğu ortaya çıktı. Sarımsakta kanser riskini azaltan maddenin adı allicin.
3-) YABAN MERSİNİ :
2016’da yapılan bir çalışmada göre yaban mersini beyin ve mideyi içeren birçok kanser türünü engelliyor. Bazı yaban mersini bileşenleri ölümcül kanser hücrelerini ve zararlı oxidatif stresini azaltıyor.

H-) Baş ağrısını giderenler
1-) KAHVE :
Kafein, genellikle baş ağrısı veya migrenden önce büyüyen çevresel sinirleri gererek ağrıya neden olan kan damarlarının boyutunu azaltmaya yardımcı olur.
2-) BADEM :
Magnezyumun düşük olması migrenle ilişkili. Zira magnezyum, sinir sistemi boyunca ağrı iletimi ile ilgili belirli bir reseptörü tıkıyor. Yaklaşık 30 gram badem (23 adet), günlük ihtiyacı karşılıyor.
2-) ZENCEFİL :
Zencefilin anti flamatuar özellikleri doğal olarak asprinin niteliklerini taklit edebilir. Ayrıca baş ağrılarının yan etkisi olan mide bulantısını da gideriyor.

I-) Tansiyonu dengeleyiciler 
1-) ROKA :
Nitrat kaynağı açısından zengin. Nitritler, kan damarlarını genişleten ve kan akışını kolaylaştıran, kan basıncını düşüren nitrik oksitlerle çevrili.
2-) BİTTER ÇİKOLATA :
Mükemmel bir flavonoid (hücrelerin zarar görmesini engelleyen antioksidan görevi görüyor) kaynağı. Günde 10 parça çikolata kalbe faydalı. En az yüzde 70 kakao içeren 30 gram’lık bitter çikolata tercih edin.
2-) SÜT :
Araştırmalar, günde bir bardak sütün kan basıncını düşüren potasyum, kalsiyum ve hipertansiyonu engelleyen magnezyum açısından iyi bir besin kaynağı olduğunu gösteriyor.

J-) Kolesterolü düşürenler 
1-) ENGİNAR :
Araştırmalar, diyetle günde 5 ile 10 gram çözünebilir lifin kolestrolü yüzde 5 düşürebildiğini gösteriyor. Pişirilmiş enginar, kolesterolü düşürmek konusunda önemli miktarda çözünebilir lif içeriyor.
2-) YULAF :
‘Eski moda’ yulaflar, beta glukan olarak adlandırılan bir çeşit çözünebilir zengin bir kaynak. Minesota Üniversitesi’nde gıda bilimi ve beslenme profesörü ve araştırmacısı olan Daniel Galleher ‘’Beta glukanları hareket ettikçe gerginleşen uzun ipler olarak düşünün. İplikler, vücudunuzdan çıktıkça kolesterolü yakalar” diyor.
3-) SUSAM YAĞI :
Fındık veya ceviz tadı veren bu yağ, fitestoreller olarak bilinen bileşikler açısından kalp sağlığı için zengin bir besin. Susam yağı, zararlı LDL kolesterolünün emilimine yardımcı oluyor.

Benzer konular
Şunu okumak isteyebilirsiniz :
Tibet ilacı nedir nasıl yapılır
Yorumlar
besin
Süper besinler

Süper Besinler  A-) Enfeksiyonla mücadele edenler  1-) MANTAR : Yenilebilir mantarlar, beyaz kan hücresi üretimini arttırarak vücudun enfeks...

pr6tpqq8
Tibet ilacı nedir nasıl yapılır

Not : Bitkiler mucizelere neden olmazlar destekleyicidirler asla ilaç yerine geçemezler. Hastalık hallerinde mutlaka doktorunuza başvurunuz....

şevketi bostan
Bostan otunun faydaları

Bostan otu (Şevketi Bostan) bitkisinin faydaları : İsmi çok fazla duyulmayan şevketi bostan otu içerdiği yüksek besin değerlerinden dolayı o...

Salça
Salçada küf oluşumu nasıl önlenir?

Salçada küf oluşumu nasıl önlenir? Salça, domates veya kırmızı biberin ezildikten sonra suyunun çıkarılması sonrasında kaynatılarak elde edi...

Alzheimer
Alzheimere yakalanmamak için yapılması gerekenler

          Alzheimer’a yakalanmamak için terk edilmesi gereken 9 alışkanlık Alzheimer hastalığı unutkanlıkla başlaya...

kudret narı
Kudret narı ve Kudret narı ile ilgili kürler

Kudret narı ve Kudret narı ile ilgili kürler Kudret narı nedir? Kabakgiller familyasından olan kudret narı Doğu Hindistan’a özgü bir bitkidi...

indir
Biberiye yağının faydaları

Biberiye yağının ve çayının faydaları : 1-) Düşme sonucu şişmesi, morarması veya ağrıması beklenen bölgelere sürüldüğü zaman bu durumların g...

ısırgan otu
Isırgan otu kürü

Isırgan Otu Kiraz Sapı Kürü İltihaplı eklem romatizması (romatoid artrit) hastalığı kişilerde ellerde ve ayaklarda ağrı belirtileriyle başla...

sumakli-yogurt-kuru-gobek-eritiyor-3-728x410
Sumaklı Yoğurt ile yağlarınızı yakın

Sumaklı Yoğurt Kürü ile Hızlı Zayıflama, Yağları Yakma Diyeti Nasıl Yapılır? Özellikle yaz ayları yaklaşırken kışın alınan kiloları vermek i...

images
Vazelinin faydaları ve kullanım alanları

Vazelinin 20 kullanım alanı : 01-) Sahte kirpik yapıştırıcısı : Sahte kirpiklerin altına biraz vazelin sürün, daha sağlam durduklarını görec...

Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı, baş ağrısı hastalıkları ve tedavi yöntemleri Baş ağrısı nasıl tedavi edilir: Bu yazıda baş ağrısına neden olan hastalıklar hakkı...

Migren hastalığı ve tedavisi

Migren tedavisi, ağrının belirtilerene yöneliktir. Ergo alkaloidleri ve kafein karışımı olan ilaçlar migren tedavisine çok iyi hizmet etmekt...

Migren Nedir ?

Migren, bütün dünyada kadınlarda veya erkeklerde görülen, fazlaca rastlanan ve ağrılı bir hastalık. Miğde bulantısı, kusma, ışığa ve sese aş...

Migrenin belirtileri

Migren ağrısı atağı dört döneme ayrılabilir, ancak migren`i olan kişilerin çoğu bu dört dönemin hepsini yaşamaz. Bu dönemler sırasıyla: 1. U...

Migrene ne iyi gelir – migrene bitkisel tedavi

Hazırlanışı: 1 tatlı kaşığı kuru halde olan arslanpençesi bitkisi 1 bardak klorsuz suyun içerisinde 10 dakika ağzı kapalı vaziyete kaynatılı...

migren-ilacsiz-tedavisi
Migren Hastalığının Belirtisi ve Tedavi Yöntemleri

MİGREN NEDİR? Başı ağrımayan insan sayısı çok azdır ve toplumun %2 lik bir kısmını oluşturmaktadır. Herkes hayatının belli dönemlerinde baş ...

Reflü

Halk arasında mide reflüsü olarakta bilinen “Gastro Özofageal Reflü” hastalığı, mide içindeki  yiyeceklerin yemek borusuna tekrar geri kaçma...

Reflü Nasıl Oluşur

Mide içindekiler, midenin salgıladığı hidrojen iyonu sebebiyle yüksek derecede asittir. Eğer onikiparmak barsağından mideye doğru safra geri...

Reflü hastalığı tedavisi

Reflü hastalığı aslında tedavisi çok basit bir hastalıktır ancak  çabuk farkedilip önlem alınması gerekir. Reflü hastalığınız ilerlemiş olsa...

Reflü Hastalığı ve İlaçlarla Tedavisi

Çeşitli basit önlemlerin reflü hastası kişinin problemini çözemediği olgularda bu önlemlere ek olarak bazı reflü ilaçları önermek için fazla...