Hastalık ve TedavisiHastalığınızın Tedavisini Bu Adreste Arayın

Dahiliye

Mide Yanması Nasıl Geçer, Mide Yanması Tedavisi

Posted on by in Dahiliye with 0 Comments

Mide yanma problemi oldukça şiddetli geçebilen ve meşakkatli bir problemdir. Mide yanması probleminin çeşitli tedavi yöntemleri mümkündür. Bunlardan ilki ilaç ile tedavi etmektir. Bu ilaçların amacı midedeki asidi yok etmek , mideyi rahatlatmaktır. Yada bu ilaçlar midedeki asidin salgılanmasını engelleyen ilaçlar olabilir. Bu ilaçları kesinlikle doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanmak gerekir. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilaçları kullanmak oldukça riskli ve daha ağır sonuçlara yol açabilecek bir yanlış olabilir. Çünkü doktorunuz yapacağı testler doğrultusunda midenizin durumuna göre ilaçları ne sıklıkla kullanacağınıza karar vermeli ve size en uygun ilaç tedavisini belirlemelidir.

Doğal yöntemlerle , anlık olarak mide rahatlamasını sağlamak amacıyla kullanabileceğiniz çeşitli alternatif tedavi yöntemleri de bulunabilmektedir. İçerisinde asit bulunmayan , süt gibi içecekler içilerek midenizin anlık olarak bir nebze de olsa rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ama kesinlikle bu gibi rahatsızlıklarda uzman bir hekime görünülmeli ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Antiasit tarzında ki ilaçların uzun süre kullanılmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Vücutta ki asit dengesini az da olsa bozabilirler ama bu durum da ciddi bir probleme yol açmaz. Bu çeşit yan etkileri fazla görülmez. Fakat bu gibi antiasit ilaçların temel sorunu etki sürelerinin çok kısa olmasıdır. Etkisini 1 – 2 saat gibi kısa süreçler içerisinde gösterebilmektedir. Bunun doğurduğu temel sorunda uyuduğumuz süreç içerisinde midemizin korunamamasıdır. Geceleri yatarken de yer çekiminin etkisi azaldığından dolayı kişinin şikayetleri daha da artmakta , bu gibi antiasitler kişiyi koruyamamaktadır. Bu nedenle geceleri yemek borusunda çeşitli hasarlar meydana gelebilmektedir.

Mide yanmasınneler iyi gelir

Karnabahar : Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından koruyarak tüm sorunları giderebilir. İçeriğinde bulunan gefarnato maddesi ülser ilacının hammadesi olarak kullanılıyor.

Lahana : Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın. Meyve presinde lahananın suyunu sıkıp aynı miktarda elma suyu ile karıştırın ve için. Lahana, ülser ve gastrit ilacı olarak biliniyor. Dörtte bir lahanayı yıkayıp kalın şeritler halinde doğrayın. 1 kerevizi soyup doğrayın. 1 havucu temizleyip dilimleyin. Lahana, kereviz ve havucu katı meyve presinde sıkıp sabah akşam suyunu için.

Patates : Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup katı meyve presinde suyunu sıkın. Su,havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

Elma sirkesi : Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Maden suyu : Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

Ispanak : Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Zeytinyağı : Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Baklagil : Fasulye, bezelye ve mercimekte bulunan bioflavionid maddesi, midenin koruma faktörünü artırıyor.

Muz : Mideyi seven meyvelerin başında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Kızarmış ekmek : Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor.

Meyankökü : Güçlü bir mide koruyucusu.Yapılan son araştırmalara göre midedeki aşırı asitlenmeyi azaltıyor.

Popüler aramalar:

Tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>