Hastalık ve TedavisiHastalığınızın Tedavisini Bu Adreste Arayın

Dahiliye

KEMİK VEREMİ’ne iyi gelen bitkisel tedaviler

Posted on by in Dahiliye with 0 Comments

kemik veremiKemik veremi nedir?; Koch basilinin kemiklere özellikle eklemlere yerleşmesi ile oluşan bir hastalıktır.

Kemik vereminin nedenleri; Koch basili denen mikrobun, akciğer, bağırsaklar ya da bademcikler gibi odaklardan kan yoluyla kemiklere taşınması ana nedendir.

Kemik vereminin belirtileri; Başlangıçta belirti vermiyen düşük ateşli bir hastalıktır. Sonra genel durum bozulur. Yüksek ateş, yorgunluk, iştahsızlık ve zayıflama, ağrı, eklemde şişlik, deride mekik biçiminde şişlik, hareket sınırlanması, kol ve bacak kaslarında gelişme geriliği, kemik sızlamaları genel belirtilerdir.

Not:Tüm hastalıklarınızda doktorunuza danışın. Doktorunuzun tavsiye ve tedavilerine uyun. Unutmayın ki Bitkisel tedaviler saıl tedaviye yardımcı tedavilerdir ve asıl tedavinin yerini asla tutmazlar. Bitkisel tedavi için de doktorunuza danışın.

Kemik veremine iyi gelen bitkisel tedaviler.

1-Bir fincan kaynar suyun içine ince kıyılmış, 1 çay kaşığı taze karabaş otu katılıp demlendirilir. Süzüldükten sonra günde 2 kez sabah ve akşam birer çay fincanı içilir.

2-Bir avuç kuru üzüm, bir çay bardağı zeytin yağı ve 2 çorba kaşığı kitre (kitre için sözlük kısmına bakınız) karıştırılıp lapa haline getirilir. Hastalıklı bölgeye sarılır.

3-Bir avuç ince kıyılmış civan perçemi otu bir şişeye doldurulur. Üzerini örtecek kadar saf ispirto eklenir. Ağzı sıkıca kapatılan şişe, güneş gören bir yerde 2 hafta bekletilir. Firiksiyon (firiksiyon için sözlük kısmına bakınız) yapılarak kullanılır.

4-10 ar gram sinameki ve karabaş otu, 4 er gram sakız, hardal ve anason, 2 gram günlük ve 8 gram şeker hepsi birden karıştırılıp, dövülür aç karnına sabahları içilir.

5-Bir litre suyun içine iyice ezilmiş, yarım su bardağı sarımsak ile yarımşar kahve fincanı hardal tohumu, anason ve toz karabiber, 1 su bardağı eritilmiş kuyruk yağı katılır. Su buharlaşıncaya kadar karıştırılarak kaynatılır. Elde edilen lapa bir bezle hastalıklı bölgeye konur. Bu işlem sıcak ve taze olarak günde 2 kez tekrarlanır.

6-Sinameki ve anason kaynar suda demlenir. Süzüldükten sonra elde edilen su bal ile tatlandırılarak şurup kıvamına getirilir. Yemeklerden önce bir fincan içilir.

7-Kişniş ve karabaş otu bal mumu ile beraber kaynatılır. Elde edilen posa zeytin yağı ile yoğrularak merhem yapılır. Hastalıklı bölgeye sarılır.

 

6-

Tagged , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>