Hastalık ve TedavisiHastalığınızın Tedavisini Bu Adreste Arayın

Şifalı Bitkiler

KEDİ NANESİ OTU

 

Kedinanesi

 

Kedi nenesi otu (yabani sümbül, nezle otu, pisi otu) nedir ?; Ballıbabagiller familyasından, kedilerin çok sevdiği, beyaz ve mor çiçek açan, 50-100 santime kadar büyüyen, çok yıllık, dayanıklı, otsu bir bitki.

Kedi nanesi otunun kullanılan kısımları; yaprak ve çiçekleri.

Kedi nanesi otunun faydaları; Mide ve sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar (mide bulantısı, karın ağrısı, kolik, ishal ve hazımsızlık), Kas krampları (mide kası ağrıları, adet sancıları, ve boğaz ağrıları), sinir bozuklukları (huzursuzluk, aşırı stres, migren ve baş ağrıları). Soğuk algınlığı, grip,bronşit ve nezlede etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. İdrar söktürür. Bağırsak solucanlarını düşürür. İktidarsızlığı giderir. Astım ve bronşitin neden olduğu nefes darlığını giderir.

Kedi nanesi otunun kullanım şekli;

1-) Kurutulan yaprak ve çiçekler bir tülbente sarılarak, kaynar suda 10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra, günde 2-3 çay fincanıiçilir. (kapalı kapta yapılırsa uçıcu maddelerin kaçması önlenmiş olunur.)

2-) İki tatlı karışım (yaprak ve çiçek), 1 bardak kaynar suya konularak 10-15 dakika demlenmeye bırakılır. Günde 3 kez 1 er bardak içilir.

3-) Körpe yaprakları ve çiçekli başağı ezilerek lapa haline getirilir. Elde edilen lapa, çıbanlara, akne ve baş ağrılarına karşı kullanılır.

4-) Bir çay kaşığı bitki karışımını (yaprak ve çiçek) bir bardak kaynar suya koyun. 10 dakika demlenmeye bırakın, gümde 1-2 bardak için.

5-) Taze yaprak ve sürgünleri salatalara konarak yenir.

Tagged , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>