Hastalık ve TedavisiHastalığınızın Tedavisini Bu Adreste Arayın

Cilt Hastalıkları

Gizli kalp hastalığı nedir?Nasıl anlaşılır?

kalpGİZLİ KALP:Tıp dilinde gizli kalp hastalığı”sessiz iskemi”olarak adlandırılır.Kas kasını besleyen kroner damarlardan kan akımının belirgin şekilde azalmasına neden olan darlık olduğunda,kişilerde efor esnasında sıkışma,nefes darlığı,ağrı sıkışma gibi şikayetle oluyor.sessiz iskemi de ise kronner damarlarda darlık olduğu halde kişi efor yada istirahet helinde bir rahatsızlık hissetmiyor.

 

Bu hastalığa “gizli kalp” yada “sessiz iskemi” denmesinin sebebi hiç birşikayeti yada ,hastayı doktıra yönlendirecek bir belirti vermemesi dir.“sessiz iskemi” şeker hastalığı olanlarda ve 65 yaşı üzeri her iki cinste de olabilme olasılığı olan bir rahatsızlıktır.kroner yetmezliği adı verilen damar sertliğine bağlı,kalp kasını besleyen damarlarda daralmayla seyreden hastalığın özel bir formu olduğundan,bu hastalığa ait risk faktörleri,“sessiz iskemi” içinde geçerlidir.Ailede birinci dercede erkek yakınlarda 55 yaşından önce,kadın yakınlarında 65 yaşından önce kalp hastalığı çıkmış ise, o kişide bu hatalığa yakalnma riski artar.

Gizli kalp“sessiz iskemi” olup olmadığınızı anlamak için EFOR TESTİ yaptırmanız gerekmektedir.Ayrıca kilolu iseniz ve tansiyon hastalığınız varsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Gizli kalp hastalığının diğer belirtileri.:

kısa ve uzun süreli gögüs ağrıları,kalp krizi,ritm bozukluğu,çarpıntı,baş dönmesi,bayılma,kalp yetmezliği gibi şikayetlerin gizli kalp hastalığının belirtileri olduğunu uzmanlar belirtiyor.

Risk  faktörlerine sahip kişilerin,ve bu guruba dahil kişilerin gizli kalp hastalığına karşı dikkatli olmalıdırlar.yogun stres içinde çalışanlar,sporcular,yöneticiler,politikacılar dikkatli olmaları gerekmektedir.

Popüler aramalar:

Tagged , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>