Hastalık ve TedavisiHastalığınızın Tedavisini Bu Adreste Arayın

Şifalı Bitkiler

EŞEK KULAĞI OTU

karakafesEşek kulağı otu (kara kafes, mayasıl otu, kafes otu, kemik kökü, kara kök, bacak kökü, yara kökü) nedir?;Sığırdiligiller familyasından, çiçekleri beyaz ve menekşe renginde, çok yıllık, otsu, yaprakları neşter şeklinde bir bitki.

Eşek kulağı otunun kullanılan kısımları; Yaprakları, kökleri ve çiçekli dalları.

Eşek kulağı otunun faydaları; Müzmin ishali keser, hücre gelişimini destekler, romatizma, ezik ve morarmada faydalıdır. Kemik ağrılarına çok etkilidir. Kan dolaşımı bozukluklarında, yanıklarda, akne, çıban, sedef, hemoroit ve varikoselde çok faydalıdır. İdrar yollarını temizler, ideal bir antseptiktir. Göğsü yumuşatır, öksürük ve bronşiti keser.

Eşek kulağı otunun kullanım şekli;

1-) 40-50 gram bitki, 1 litre suyun içine atılarak haşlanır. 10 dakika demlenmeye bırakılır, gün içinde bir kaç kahve fincanı içilir.

2-) Kurutulmuş kök ve yaprak karışımından 3 tatlı kaşığı, 1 bardak suda kaynama noktasına kadar ısıtılır. Ateş kısıldıktan sonra 10-15 dakika daha ağır ateşte bırakılır. Süzüldükten sonra günde 3 kere 1 er bardak içilir.

3-) Kurutulup toz haline getirilen kök, sıcak su ve 1-2 damla yağ ile lapa haline getirilir. Felçli, romatizmalı bölgelere sürülür.

Popüler aramalar:

Tagged , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>